MajorMajor22 has logged 54 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Topaz

Topaz

1969
×
★★★
Edit this entry  
30
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
22
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bon Voyage

Bon Voyage

1944
×
★★★
Edit this entry  
16
Madagascar Landing

Madagascar Landing

1944
×
★★½
Edit this entry  
15
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Downhill

Downhill

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bowie: The Man Who Changed the World

Bowie: The Man Who Changed the World

2016
×
★½
Read the review Edit this entry