Irvin has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cure

The Cure

1917
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shoes

Shoes

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rabindranath Tagore

Rabindranath Tagore

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Behind Green Lights

Behind Green Lights

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Night of Love

One Night of Love

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Night in the Show

A Night in the Show

1915
×
★★★
Edit this entry  
24
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Town

Our Town

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ray of Sunshine

Ray of Sunshine

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borderline

Borderline

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Topper

Topper

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

1906
×
★★★★
Edit this entry  
11
She Was Like a Wild Chrysanthemum

She Was Like a Wild Chrysanthemum

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kapo

Kapo

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bandit Queen

Bandit Queen

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Opera

Opera

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Colette

Colette

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Edit this entry  
05
Araya

Araya

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tess of the Storm Country

Tess of the Storm Country

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry