MalcolmPenton has logged 316 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
1:42.08

1:42.08

1966
×
Read the review Edit this entry  
30
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freiheit

Freiheit

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Earth

After Earth

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rollerball

Rollerball

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Read the review Edit this entry  
29
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry