Maleena has logged 33 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
27
Remember Me

Remember Me

2010
×
Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
School Ties

School Ties

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hellboy

Hellboy

2004
×
Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
10
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
02
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
Edit this entry