Maleena has logged 42 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Edit this entry  
28
Summer Catch

Summer Catch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dead Man's Curve

Dead Man's Curve

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wolf: The Documentary

Wolf: The Documentary

2014
×
Edit this entry  
18
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
Edit this entry  
17
Cherry Bomb: The Documentary

Cherry Bomb: The Documentary

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Goodbye Lover

Goodbye Lover

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
Edit this entry  
06
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
D.O.A.

D.O.A.

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry