• The Sting

    ★★★★

  • The Laughing Policeman

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★★½

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★★

  • Frenzy

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Cabaret

    ★★★★

  • Duel

  • Vampyros Lesbos

    ★★★½

  • Klute

    ★★★★★

  • A New Leaf

    ★★★★½

  • The Point

    ★★

  • Claire's Knee

    ★★★★★

  • Husbands

    ★★★★

  • Performance

    ★★★★½

  • Hi, Mom!

    ★★★

  • Original Cast Album: Company

  • Hello, Dolly!

    ★★½

  • Lions Love

    ★★★

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★

  • Sweet Charity

    ★★★½

  • Greetings

    ★★★½

  • The Lion in Winter

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Wavelength

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Portrait of Jason

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★★

  • Two for the Road

    ★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★

  • Holy Ghost People

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★½

  • Elsa the Rose

  • The Ghost & Mr. Chicken

    ★★★

  • What Did You Do in the War, Daddy?

    ★★½

  • Bunny Lake Is Missing

    ★★★★½

  • Cat Ballou

  • Repulsion

    ★★★★

  • The Knack... and How to Get It

    ★★★★½

  • Chimes at Midnight

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • Kiss Me, Stupid

    ★★★

  • The Naked Kiss

    ★★★★½

  • Red Desert

    ★★★★

  • Seance on a Wet Afternoon

    ★★★★½

  • The Patsy

    ★★★★

  • The Best Man

    ★★★½

  • Seven Days in May

    ★★★★½

  • Move Over, Darling

    ★★½

  • Charade

    ★★★★½

  • The Executioner

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★½

  • High and Low

  • Suzanne's Career

    ★★★★

  • An Actor's Revenge

    ★★★½

  • The Bakery Girl of Monceau

    ★★★½

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Advise & Consent

    ★★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • Lonely Boy

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★