• The Hustler

  • Let's Make Love

    ★★

  • Black Sunday

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Can-Can

    ★★

  • When a Woman Ascends the Stairs

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • Night Journey

  • Pillow Talk

    ★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★½

  • Auntie Mame

    ★★★★

  • Bell, Book and Candle

    ★★★★

  • Man of the West

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • Diary of a Pregnant Woman

  • Gigi

    ★★★

  • The Long, Hot Summer

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Appalachian Spring

  • A Dancer's World

  • Pal Joey

  • Les Girls

    ★★★½

  • Silk Stockings

    ★★½

  • Sweet Smell of Success

  • Designing Woman

    ★★

  • Funny Face

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • Design for Dreaming

    ★★★½

  • The Ladykillers

    ★★★★½

  • Guys and Dolls

    ★★★½

  • It's Always Fair Weather

    ★★★★

  • Davy Crockett, King of the Wild Frontier

  • La Pointe-Courte

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Sabrina

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Johnny Guitar

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • The Band Wagon

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • The Holly and the Ivy

  • The Lusty Men

    ★★★★½

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

  • High Noon

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • On Dangerous Ground

    ★★★★

  • Scrooge

    ★★★½

  • Early Summer

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Royal Wedding

    ★★★½

  • The Furies

    ★★★★

  • Winchester '73

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • On the Town

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★

  • Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

    ★★★½

  • Take Me Out to the Ball Game

  • The Barkleys of Broadway

    ★★★½

  • Unfaithfully Yours

    ★★★½

  • Red River

    ★★★★½