• Drunken Angel

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

    ★★★½

  • The Bishop's Wife

    ★★★★½

  • Ride the Pink Horse

    ★★★½

  • Dark Passage

    ★★★½

  • Crossfire

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • Gilda

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • I Know Where I'm Going!

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★½

  • Heaven Can Wait

    ★★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Above Suspicion

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★½

  • I Married a Witch

    ★★★★

  • Holiday Inn

    ★★★★

  • Saboteur

    ★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★

  • Dumbo

  • The Little Foxes

  • Hold That Ghost

    ★★★★½

  • The Letter

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★½

  • The Sea Hawk

    ★★★★

  • Too Many Husbands

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Destry Rides Again

  • Ninotchka

    ★★★★½

  • The Private Lives of Elizabeth and Essex

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Holiday

  • Jezebel

  • True Confession

    ★★½

  • Nothing Sacred

    ★★★

  • The Awful Truth

    ★★★½

  • Topper

    ★★★★

  • Easy Living

    ★★★½

  • Shall We Dance

    ★★★½

  • After the Thin Man

    ★★★★

  • Dodsworth

  • My Man Godfrey

    ★★★★

  • Swing Time

    ★★★★

  • Secret Agent

    ★★★

  • The Princess Comes Across

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

  • Follow the Fleet

    ★★½

  • The Petrified Forest

    ★★★★

  • Hands Across the Table

    ★★★★

  • Top Hat

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Gilded Lily

    ★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • The Gay Divorcee

    ★★★

  • The Thin Man

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Queen Christina

    ★★★★

  • Design for Living

    ★★★★★

  • 42nd Street

    ★★½

  • Ecstasy

    ★★★