• Al Purdy Was Here

    ★★★

  • The Witness

    ★★★★

  • Burnt

    ★★★★

  • Western

    ★★★★½

  • High-Rise

    ★★★

  • Born to Be Blue

    ★★★½

  • Sunset Song

    ★★★½

  • Keeper

    ★★½

  • Arcade Fire - The Reflektor Tapes

    ★★

  • A Heavy Heart

    ★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • Spear

    ★★★★

  • Where to Invade Next

    ★★★

  • Ninth Floor

    ★★★

  • De Palma

    ★★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★½

  • Spotlight

  • Neon Bull

    ★★★½

  • Suffragette

    ★½

  • Bang Gang (A Modern Love Story)

  • Summertime

    ★★★½

  • Happy Hour

    ★★★★½

  • People, Places, Things

    ★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • Chevalier

    ★★★★

  • Best of Enemies

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • Equals

  • Ricki and the Flash

    ★★★½

  • Magic Mike XXL

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Sleeping with Other People

    ★★★½

  • Band of Robbers

    ★★

  • Women He's Undressed

    ★½

  • Inside Out

    ★★½

  • Shinjuku Swan

    ★★½

  • Love

    ★★★★

  • Mountains May Depart

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★★

  • Marguerite & Julien

    ★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Our Little Sister

    ★★★★

  • In the Shadow of Women

    ★★★★

  • Tale of Tales

    ★★½

  • Thought Crimes

    ★★★★

  • Tomorrowland

    ★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Spy

    ★★★

  • Deprogrammed

    ★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★½

  • Man Up

    ★★

  • Roseanne for President!

    ★★½

  • Backtrack

    ★★

  • Requiem for the American Dream

    ★★½

  • Orion: The Man Who Would Be King

    ★★

  • Slow West

    ★★★★½

  • In Country

    ★★★½

  • Trainwreck

    ★★★

  • Mavis!

    ★★★★

  • Nina Forever

    ★★★★

  • Moonwalkers

  • Breaking a Monster

    ★★★★★

  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

    ★★★★

  • The Invitation

    ★★★★

  • Chameleon

    ★★★½

  • Deli Man

    ★★★

  • Focus

    ★★½

  • Fifty Shades of Grey