• Queen of Earth

    ★★★★★

  • Victoria

    ★★★★½

  • Don Verdean

    ★½

  • City of Gold

    ★★½

  • The Visit: An Alien Encounter

    ★★★★★

  • The Nightmare

    ★★★★

  • Welcome to Leith

    ★★★½

  • Diamond Tongues

    ★★★★

  • The Wolfpack

    ★★★★

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★★½

  • Listen to Me Marlon

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • The Overnight

    ★★★★

  • James White

    ★★★★½

  • The End of the Tour

    ★★★★

  • Tangerine

    ★★★★★

  • Chuck Norris vs Communism

    ★★★½

  • We Monsters

  • Blackhat

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Into the Woods

    ★★

  • A Most Violent Year

    ★★★½

  • Over the Garden Wall

  • Interstellar

    ★★★★½

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★½

  • Wild Canaries

    ★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • My Life Directed by Nicolas Winding Refn

    ★★★★

  • Do I Sound Gay?

    ★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Eden

    ★★★★

  • Court

    ★★★½

  • Manglehorn

    ★★★★

  • Madame Bovary

    ★★★

  • Seymour: An Introduction

    ★★★

  • Predestination

    ★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Sex Tape

    ½

  • They Came Together

    ★★★★

  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

    ★★★★½

  • Queen & Country

    ★½

  • It Follows

    ★★★★

  • Timbuktu

    ★★★★

  • Girlhood

    ★★★★★

  • The Life and Mind of Mark DeFriest

    ★★½

  • Ballet 422

    ★★★★

  • An Honest Liar

    ★★★★½

  • Draft Day

    ★★

  • Chef

    ★★★★

  • Blind

    ★★★★

  • Date and Switch

    ★★

  • She's Lost Control

    ★★½

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • Listen Up Philip

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • Appropriate Behavior

    ★★★★

  • The Guest

    ★★★★½

  • Obvious Child

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★★½

  • A Master Builder

    ★★

  • The Dirties

    ★★★★★

  • Our Man in Tehran

    ★★★

  • Rhymes for Young Ghouls

    ★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • The To Do List

    ★★½