MambaBranquela has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Eu Fico Loko

Eu Fico Loko

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Someone Great

Someone Great

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Miss Granny

Miss Granny

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Abe

Abe

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Out Of My League

Out Of My League

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yao

Yao

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nerve

Nerve

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
★★
Read the review Edit this entry