• Yellow Submarine

    Yellow Submarine

    ★★★★★

    So I have no idea what the public sentiment was like during the late 60s in the UK, but the Blue Meanies are definitely Tory stand-ins, yeah?

    I really enjoyed it. Thought it was really creative, some lovely harmless humour along with some very subtle background humour that I thought was great.

    It doesn't hurt that I like the Beatles' music and Yellow Submarine features some great tracks and uses it for a really fun otherworldly lore.

    Probably something I…

  • Hulk

    Hulk

    ★★★

    Easily the better Hulk film but I guess that isn't difficult.

    This film has a really unique style. The editing feels very strange but I get it, before superhero films were a regular thing, Lee attempted to make this film feel like a comic. So some strange shots and transitions, really break-neck pace. Yet somehow it feels slow and quiet. It doesn't help how dark the film is at times, and again I get it, early CGI Hulk so put…

  • Dynasty Warriors

    Dynasty Warriors

    ★★

    I really loved the sweeping landscapes. So really beautiful scenery in this film. The costumes are also pretty great.

    Outside of some fun aspects, I felt like Dynasty Warriors was messy, inconsistent and at times a bit dull.

    On the bright side, I enjoyed it more than Mulan (2020).

    Black Box Hall of Fame: Anti-Filmbro Ranking

    Grade: D

  • Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

    Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

    ★★★

    Arthur Russell seems like a decent enough dude, and his music seems like it'd be very pleasant to listen. More than willing to give it a try following this documentary.

    I have to admit, I'm not fully sure of the point of the documentary. Throughout it I was sort of wondering 'Why Arthur Russell?' and I never really got my answer. That said, I'm sure this is deeply therapeutic for anyone familiar with him.

    Black Box Hall of Fame: Anti-Filmbro Ranking

    Grade: C

  • Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★★½

    Watching Smiley Face makes me feel baked. I'm right there with the lack of mental clarity, the paranoia, and the cotton mouth (not pictured).

    I'd like to believe Anna Faris didn't know she was being filmed and these are just her antics on any given day.

    Black Box Hall of Fame: Anti-Filmbro Ranking

    Grade: A-

  • Bad News Bears

    Bad News Bears

    ★★★★

    I didn't like the original but I liked Linklater's version of it. Looking at my review of the original, the difference is probably less shrugging off very legitimate abuse. I mean, this version just doesn't go as far as they do in the original, so there isn't anything to need to shrug off. As far as I'm concerned that's a healthy change.

    Other than that, it's a bit more forward in its intentions. It's clear Buttermaker's behaviour isn't excused whereas…

  • The Good, The Bad, The Weird

    The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★

    My main takeaway from the Good, the Bad, the Weird is how conventional it feels. Maybe turning a blind eye to some of the violence, this could easily be passed off as the next great family adventure film a la Raiders of the Lost Ark. At times charming, at times funny, at times harsh.

    Personally, I'd say I even preferred this film and I'm surprised I hadn't heard more about it. Very strong performances from Song Kang-ho and Lee Byung-hun.

    Black Box Hall of Fame: Anti-Filmbro Ranking

    Grade: B

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★½

    I wish I had the confidence to wear sunglasses in dark rooms.

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    This is Babe meets Taken.

    Bacon.

  • Halloween II

    Halloween II

    ★½

    Why have I seen this three times. I keep hoping to like it, buuuut it's still basically nonsense with really irritating performances.

    I have a great respect for Rob Zombie but man can he make terrible films.

    Black Box Hall of Fame: Anti-Filmbro Ranking

    Grade: D-

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★½

    I reread my old review for this and my feelings for Speed Racer are basically unchanged, with the exception that I feel I got more enjoyment from the watch this time round. Probably because somehow I really hyped myself up into watching it.

    Have to admit that I hate the opening 20 minutes or so, but once the overall narrative kicks off proper, it's much better than the tone of the film lets on. It's best moments are when the…

  • Song of Love

    Song of Love

    ★★★

    Just dudes being dudes, you know how it is.

    Grade: C