cait has logged 569 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Great Expectations

Great Expectations

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Inside Job

Inside Job

2010
×
Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Falklands Play

The Falklands Play

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dispossession: The Great Social Housing Swindle

Dispossession: The Great Social Housing Swindle

2017
×
Edit this entry  
02
Why We Fight

Why We Fight

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Edit this entry  
30
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Society

High Society

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Iraq

Once Upon a Time in Iraq

2020
×
Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny Cash - Man in Black Live in Denmark

Johnny Cash - Man in Black Live in Denmark

2006
×
Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★½
Edit this entry