Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Interesting Ball

Interesting Ball

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Puppet Master III: Toulon's Revenge

Puppet Master III: Toulon's Revenge

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Puppet Master II

Puppet Master II

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Edit this entry  
02
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roadkill

Roadkill

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Edit this entry