marcricov has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
All My Life

All My Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Islands

Islands

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pola X

Pola X

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspect

Suspect

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malena

Malena

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
An American Haunting

An American Haunting

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Read the review Edit this entry