Marebb has logged 46 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaft

Shaft

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shaft in Africa

Shaft in Africa

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
24
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaft's Big Score!

Shaft's Big Score!

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
01
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry