Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Perez Family

The Perez Family

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Becoming the G.O.A.T.: The Tom Brady Story

Becoming the G.O.A.T.: The Tom Brady Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Palace

White Palace

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry