geni has logged 53 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Lawless

Lawless

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry