• Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★

  • Colette

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • A Christmas Prince

    ★★★★★

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • The Glass Castle

    ★★★★

  • Wonder Woman

  • Flower

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Thoroughbreds

  • The Little Hours

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Our Love Story

    ★★★★

  • Doctor Strange

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

  • Sustainable

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

  • The Passionate Pursuits of Angela Bowen

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

  • Inside Out

  • Poltergeist

    ★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

  • Cinderella

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Book of Life

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • The Purge: Anarchy

    ★★★

  • Maleficent

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • How We Got Gay

    ★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Palo Alto

    ★★★

  • We're the Millers

    ★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★

  • The Great Gatsby

  • Blackfish

    ★★★★★

  • Breaking Through

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • The Avengers

  • The Help

    ★★

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • Iron Man 2

  • The Final Destination

    ★★½

  • Up

  • WALL·E

  • Iron Man