• Superbad

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Final Destination 3

    ★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★½

  • Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

    ★★★½

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★★

  • Saving Face

    ★★★

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Final Destination 2

    ★★★★

  • Ghost Ship

    ★★★

  • Ghost World

    ★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Flowers for Algernon

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★½

  • Cruel Intentions

  • Gattaca

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★★

  • Bound

    ★★★½

  • Crash

    ★★★

  • Diabolique

    ★★★★

  • The Watermelon Woman

    ★★★★

  • Toy Story

  • Clueless

    ★★★½

  • Copycat

    ★★★★

  • Tank Girl

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Forrest Gump

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Roger & Me

    ★★★½

  • Dead Poets Society

  • Heathers

    ★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Labyrinth

  • Ferris Bueller's Day Off

  • After Hours

    ★★★½

  • Desert Hearts

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • Sixteen Candles

    ★★★★½

  • Children of the Corn

    ★½

  • Return of the Jedi

  • The Shining

    ★★★★★

  • Star Wars

  • The Exorcist

    ★★★★

  • The Graduate

    ★½

  • Daisies

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • The Man Who Understood Women

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★