• Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    I have exactly one wish and that one wish is to erase the last 3 hours of my life and to just go back to forever existing in a world where I lived very happily with watching the blue monday trailer on loop and when the dceu wonder woman universe was still sincere and wholesome and vibrant and powerful and fun.

    What the fuck is this script jesus fucking christ.

  • Run

    Run

    ★★★½

    Brb I'm on my way to go build a temple entirely dedicated to Sarah Paulson (yes, I'm running and yes I have "run" by awolnation ready on loop)

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★

    Black mirror: white christmas

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★½

    Make empowered women who enjoy sex and grunge cowboys a thing please thank you

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

    Tutar sagdiyev really took the phrase “everything a man can do, I can do bleeding” and yanked it out of the park huh... Blessed be a naturally beautiful feminist icon with a moon blood putka and non-potato-filled ample cheese produce capacity!

  • The Broken Hearts Gallery

    The Broken Hearts Gallery

    ★★★½

    My heart has been broken quite a few times but I can confirm it worked very well during this film!!!! Here’s proof:
      
    (when “everything i wanted” started playing)                  ➘
                       |\
                       |  \
      /\              |    \                  /\  …

  • We Are Who We Are

    We Are Who We Are

    ★★★

    I made the terrible choice of checking this on imdb about two episodes in. So now, to the demon who apparently hacked into imdb and credited none other than timmy c. and armie hammer as a cameo and henceforth giving me hope they would actually be in this:🖕😘

  • Little Women

    Little Women

    ★★★½

    This Little Women = Greta Gerwig’s Little Women + kittens - Greta Gerwig’s magic ...+ kittens

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★

    Damn fools those who think they can cast lily james and armie hammer in the lead roles and expect me to still not think kristin scott thomas to be the hottest presence in the room... pfff

    Also why is this 7 hours long???

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★½

    Tactically very intelligent to release this 2 weeks before Borat 2 I’d say???

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★½

    Imagine the worst, annoyingly stale inspirational «CARPE DIEM!» video from some weird hipster guru on a youtube channel with maybe 78 followers except it‘s actually a feature lenght and surprisingly semi-good movie that slaps its message into your face way too often but it’s heartwarming and insanely charming nonetheless????? absolutely mindblowing

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★★

    It’s been 3 years and I still cannot control myself and/or my tearducts during the trafalgar square scene