Sort by

Markella has logged 351 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
7 Faces of Dr. Lao

7 Faces of Dr. Lao

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nutcracker: The Untold Story

The Nutcracker: The Untold Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomads

Nomads

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Road to Bali

Road to Bali

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Silver Screen: Color Me Lavender

The Silver Screen: Color Me Lavender

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elves

Elves

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Warlock III: The End of Innocence

Warlock III: The End of Innocence

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear

Fear

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Volunteers

Volunteers

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Baywatch

Baywatch

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whatever Happened to Vileness Fats?

Whatever Happened to Vileness Fats?

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry