Markel has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry