Mark has logged 616 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★½
Edit this entry  
18
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Willow

Willow

1988
×
★★½
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
25
The Limey

The Limey

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
★★
Edit this entry  
25
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
18
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry