Marta has logged 236 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Torment

Torment

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry