• Little Italy

    Little Italy

    ★★★½

    No regrets.

  • First Reformed

    First Reformed

    This movie is the Greta Thunberg of movies: all drama and no action. You wanna fight climate change? Trust me, blowing yourself is not gonna help achieve anything. This movie is total BS. It attempts to give a "woke" message about climate change and how the "big machine" controls everything, even the church (you're a genius! who would have guessed that enterprises and money controlled most social institutions!).

    This movie fails miserably to deliver a proper message. It tries to…

  • The Kissing Booth 2

    The Kissing Booth 2

    ★★★

    Better than expected! And most definitely better than the first one. Still has some cringey bits, but they can pass under the radar. Marco deserved better, tho. Elle treated him horribly.

  • Their Finest

    Their Finest

    This movie has one of the LAMEST and INCOHERENT deaths I've ever seen. The movie was doing fine actually, pretty enjoyable. But then out of the blue this huge building falls over one of the characters and kills him and the stupidest thing is that the building had no reason to fall (no earthquake, no bombing, NOTHING, it was just there and it fell) and that ruined the ending.

  • Strictly Ballroom

    Strictly Ballroom

    ★★★★★

    I love this film. Wish I were like Fran and become a beautiful dancer with 3 weeks of training.

  • The Big Sleep

    The Big Sleep

    ★★★

    I kinda... feel asleep. Sorry, film lovers. Pretty good tho, and I love Humphrey Bogart. The script was quite confusing, gotta admit it.

  • In a Lonely Place

    In a Lonely Place

    ★★★½

    "I was born when she kissed me. I died when she left me. I lived a few weeks while she loved me"

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★

    Cinematografía: espectacular. Música: espectacular. Personajes: no muy espectaculares, pero qué se le hace. La vida es un caos.

  • Wild Tales

    Wild Tales

    ★★★★½

    Viva Bombita.

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★

    Lo que más me gustó fue el diálogo, pero de resto me pareció una película aburrida y desesperante. Sobre todo porque es deprimente ver cómo unas personas son tan gravemente afectadas por la forma en que fueron criados y no logran romper el ciclo sino hasta que son bastante viejos.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    La primera vez que vi esta película detesté el final. Ahora que volví a verla (después de un par de años) por fin pude entender por qué lo hicieron así. Irse también es parte de la vida.

  • Downfall

    Downfall

    ★★★

    Muy buena, pero pudo haber sido 40 minutos más corta.