marvelgaryen has logged 284 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Franca: Chaos and Creation

Franca: Chaos and Creation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
When I Was Alive

When I Was Alive

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry