• The Big Short

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Eye in the Sky

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★

  • Man Up

    ★★★★★

  • Focus

    ★★★★★

  • Ixcanul

    ½

  • Big Eyes

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • Love, Rosie

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★½

  • The Hundred-Foot Journey

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Jersey Boys

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

  • Ender's Game

    ★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • 42

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★

  • Butter

    ★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • TRON: Legacy

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Burlesque

    ★★★½

  • The Town

    ★★★

  • The King's Speech

    ★★★★

  • The Other Guys

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Nowhere Boy

    ★★★★★

  • The Princess and the Frog

    ★★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★½

  • Angels & Demons

    ★★½

  • Role Models

    ★★

  • Mamma Mia!

    ★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★½

  • The Da Vinci Code

  • Asian Stories

    ★★★

  • The Ringer

    ★★

  • Bridget Jones: The Edge of Reason

    ★★★

  • Miracle

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Drumline

    ★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Oklahoma!

    ★★★

  • Cats

    ½

  • Mulan

    ★★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Hercules

    ★★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★½

  • Down Periscope