Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Witness

Witness

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beloved

Beloved

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sheik

The Sheik

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry