• Pat Garrett & Billy the Kid

    Pat Garrett & Billy the Kid

    ★★★★½

    Thanksgiving Westerns!

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    In a move that the film's co-lead Gary Valentine would certainly approve of, I somewhat conned my way into an exclusive DGA 35mm screening last night. Oh boy.

    I don't want to say much except that it's the kind of movie that leaves you with this wide ass shit eating grin intoxicated with a love for movies. This is the shit I'm looking for. Go see this movie, see it in theaters, see it on film, because I promise you…

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★★

    Cole went all groovy on us and finally gave into the power that is Inherent Vice.

    Motto Panukeiku, baby.

    Long live Doc. Long live Pynchon.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    w/ sister

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★★★

    Screened at the Paris Theater in New York.

    Matt Zoller Seitz said it best: 

    “I think it owes less to westerns than it does to something like Looney Tunes or Waiting for Godot. It might as well be science fiction. It creates its own universe.”

    What a silly, glorious and joyous masterpiece. So well structured and performed and well crafted. It runs by like butter. 

    A true privilege to FINALLY see a Sergio Leone movie on the big screen in one of NYC’s finest cinemas.

  • Titane

    Titane

    ★★★½

    It’s cool that Vincent Lindon as a grief stricken, steroid abusing, firefighter dancing to the Zombies steals this movie and not the car fucking.

  • Bergman Island

    Bergman Island

    ★★★½

    Wonderfully photographed. Brilliantly acted. Painfully underwhelming.

    The vibes of this film, the scenery, the emotions, the pacing, all of it were so gentle and sweet and entertaining. I loved spending time on the Island and luxuriating in the 35mm landscapes and especially the movie within a movie stuff with Mia Wasikowska which felt like a mini Rohmer movie.

    However, it didn’t feel like Mia Hansen Love had any sort of overall arc or plan for this film as it sort…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    Perhaps not the best Bond movie, but by far my favorite Bond movie.

    Wow. Just wow. THIS is what I want when I go see a movie on the big screen in IMAX. I just forgot I was watching a movie. What an unrelentless and powerful three hour action epic. Cary Fukanaga knocked it out of the park with a brilliantly crafted and emotional finale to Daniel Craig’s fifteen years as Bond. Good luck to the next sonofabitch who has…

  • Concessions

    Concessions

    Check out the final trailer here!

    Excited to announce Concessions will premiere on Nov. 4 at 9pm at the Village East Cinema in Manhattan in 35mm!!

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    A wonderful and expertly crafted homage to French cinema from Wes Anderson.

    I devoured each little vignette, with all their zany intricate stories, incredible set pieces and colors (the mix of ratios and color vs black and white was very nice) and the luscious cinematography of Bob Yeoman (his best collaboration with Wes thus far). This entire film is just a testament to the beauty of color 35mm film. 

    Much is said about how Wes Anderson’s latest films lack the…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★½

    Raw. Gritty. Brave. Disgusting. Unpolished. 

    Wonderfully simple 16mm photography.

    Another masterful film from Sean Baker.

    More words soon. 

    NYFF Premiere and Q & A

  • Cry Macho

    Cry Macho

    ★★★½

    I’ll be honest. This film starts off quite wobbly. Some bad acting and a weak script. However …..when it’s Clint and the kid on the road thirty minutes in? It finds its footing. And boy is it good.

    There’s a portion in the film where Clint and the kid lay low in a small Mexican village and befriend the local cafe owner. Some romance brews and we just spend time with the characters learning to love and be loved. There’s…