Sort by

Mason_Daniel has logged 306 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hooking Up

Hooking Up

2009
×
½
Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dogging

Dogging

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
Edit this entry  
16
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Edit this entry  
09
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★½
Edit this entry  
07
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spirit

The Spirit

2008
×
Edit this entry  
20
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Following

Following

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Feast

Feast

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Edit this entry  
10
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Edit this entry