Highest rated films

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Wrath of Man

    ★★★½

  • A Hero

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Saw

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Con Air

    ★★★★

  • A League of Their Own

    ★★★★

  • Mortal Kombat

    ★★★★

  • Honeymood

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Saw II

    ★★★½

  • The Breadwinner

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★★½

  • Spontaneous

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 10.9 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Promising Young Woman

Jan 2

Last Film

Honeymood

Jul 22

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Action
22 films
Thriller
22 films
Comedy
22 films
Crime
17 films
Horror
16 films
Sci Fi
11 films
Romance
10 films
Adventure
9 films
Fantasy
9 films
USA
61 films
France
8 films
UK
7 films
Canada
6 films
Germany
4 films
Israel
3 films
Belgium
3 films
Luxembourg
2 films
Iran
1 film
Ireland
1 film
English
68 films
French
6 films
Spanish
5 films
Korean
4 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Swedish
2 films
Thai
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

MatanB’s most liked review

Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

★★★

Nic Cage's perforamnce is half cleaning stuff and playing Pinball and half beating the crap out of animatronics. A weird, disappointingly restrained slasher, but I liked it.

More reviews

MatanB’s most liked list

Paper Man
The Breadwinner
The Girl Who Leapt Through Time

Fisheye Summer Challange II: Electric Bugaloo

It's hot out. Don't forget to stay inside and watch movies.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Bo Burnham: Inside
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Mortal Kombat: Annihilation
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Nomadland
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Honeymood
Average weighted rating:

3.2

Films MatanB watched in 2021

  • Honeymood
  • The Breadwinner
  • Space Jam: A New Legacy
  • Flag Day
  • The French Dispatch
  • Emergency Declaration
  • The Sparks Brothers
  • Annette
  • Titane
  • A Hero
  • Ahed's Knee
  • Blue Bayou
  • Gunpowder Milkshake
  • Black Widow
  • Raw
  • Wrath of Man
  • America: The Motion Picture
  • Paper Man
  • Luca
  • In the Heights
  • Infinite
  • Con Air
  • F9
  • The Long Kiss Goodnight
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Outbreak
  • Cruella
  • A Quiet Place Part II
  • Bo Burnham: Inside
  • Four Weddings and a Funeral
  • Evolution
  • Sleepless in Seattle
  • Army of the Dead
  • Unforgiven
  • Samurai Cop
  • Mortal Kombat
  • Saw VI
  • Saw V
  • Saw IV
  • Saw III
  • Saw II
  • Saw
  • The Mitchells vs. The Machines
  • A League of Their Own
  • Chaos Walking
  • White Eye
  • The Father
  • Nomadland
  • Minari
  • Nobody
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • Mortal Kombat
  • One Night in Miami...
  • Judas and the Black Messiah
  • Pet Sematary
  • Mank
  • Shiva Baby
  • Godzilla vs. Kong
  • Over the Moon
  • Zack Snyder's Justice League
  • Raya and the Last Dragon
  • Cherry
  • Slaxx
  • Another Round
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Prom
  • Willy's Wonderland
  • Malcolm & Marie
  • Fade to Black
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Locked Down
  • Kajillionaire
  • The Princess and the Frog
  • Spontaneous
  • Emma.
  • Promising Young Woman

World map

Highly rated films MatanB is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Worst Person in the World
  • Karnan
  • Drive My Car
  • Joji
  • Pig

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more