• Islands of Fire

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Ordet

    ★★★★★

  • Life or Death

  • Gaaluni mujriman

  • Sabrina

    ★★★★

  • Women can't lie

  • Rear Window

  • Miss Hanafi

  • On the Waterfront

  • Ismail Yassine and the Ghost

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

  • Sansho the Bailiff

  • The Blazing Sun

  • Tokyo Story

  • Roman Holiday

  • Gold

  • Raya and Sakina

  • Have Mercy

  • Ikiru

  • Ismail Yassine in the House of Ghosts

  • Umberto D.

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Diary of a Country Priest

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Father Amin

  • The Flirtation of Girls

  • The Third Man

    ★★★★

  • Afrita Hanem: The Genie Lady

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

  • Germany Year Zero

    ★★★★½

  • The Cat Concerto

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Paisan

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Shoeshine

    ★★★★★

  • Brief Encounter

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • The Children Are Watching Us

    ★★★★

  • The Fighting Generation

    ★★★

  • At Land

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Rebecca

  • Dots

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • Rainbow Dance

  • A Colour Box

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★★

  • M

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • Barsoum Looking for a Job

    ★★★★

  • The Kid

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • The Consequences of Feminism

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Joan of Arc

  • The Four Troublesome Heads

  • The Astronomer's Dream

  • After the Ball

  • A Nightmare

  • The Haunted Castle

  • The Kiss

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Hyde Park Corner