Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Suture

Suture

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Halloween Tree

The Halloween Tree

1993
×
Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Suture

Suture

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
18
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
Edit this entry  
10
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
02
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Massacre in Dinosaur Valley

Massacre in Dinosaur Valley

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry