Mathias has logged 471 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
Read the review Edit this entry  
30
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Train to New York

Last Train to New York

×
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry