Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
9

9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dream Factory

Dream Factory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cover

The Cover

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost Time

Lost Time

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Always

Always

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Majestic

The Majestic

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Endless Love

Endless Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mama

Mama

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry