Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Silenced The Hidden Story of Disabled Britain

Silenced The Hidden Story of Disabled Britain

×
★★★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
½
Edit this entry  
22
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★
Edit this entry  
08
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry