Matt has logged 159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Dogwalker's Christmas Tale

A Dogwalker's Christmas Tale

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Christmas Catch

Christmas Catch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spookley the Square Pumpkin

Spookley the Square Pumpkin

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry