Matt has logged 45 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Read prior review Edit this entry  
29
Scooby-Doo, Where Are You Now!

Scooby-Doo, Where Are You Now!

2021
×
Edit this entry  
29
You're Not Elected, Charlie Brown

You're Not Elected, Charlie Brown

1972
×
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

1949
×
Read the review Edit this entry  
28
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The 13 Ghosts of Scooby-Doo

The 13 Ghosts of Scooby-Doo

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
Read the review Edit this entry  
24
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Edit this entry  
22
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
17
She's Alive! Creating the Bride of Frankenstein

She's Alive! Creating the Bride of Frankenstein

1999
×
Edit this entry  
17
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
Edit this entry  
07
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
Edit this entry  
06
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
Read the review Edit this entry  
04
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1932
×
Read the review Edit this entry  
03
Freaks

Freaks

1932
×
Read the review Edit this entry  
02
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
Read the review Edit this entry  
02
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom Ship

The Phantom Ship

1936
×
Read the review Edit this entry  
02
It's an Ill Wind

It's an Ill Wind

1939
×
Edit this entry  
02
Satan's Waitin'

Satan's Waitin'

1954
×
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry