Sort by

Matt has logged 152 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill Hicks: One Night Stand

Bill Hicks: One Night Stand

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill Hicks: Sane Man

Bill Hicks: Sane Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rider

The Rider

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Oath

The Oath

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Newness

Newness

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Get Over a Breakup

How to Get Over a Breakup

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Overboard

Overboard

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ali, the Goat and Ibrahim

Ali, the Goat and Ibrahim

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Go Home

Go Home

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yardie

Yardie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Russell Brand: Re:Birth

Russell Brand: Re:Birth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Hangover

The Last Hangover

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zog

Zog

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Persepolis

Persepolis

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Room

The Dead Room

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes

Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Affair

The Affair

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
And So They Were Married

And So They Were Married

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry