Matt has logged 151 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry