Matt has logged 462 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry