Matt has logged 27 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry