Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Words, Planets

Words, Planets

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spare Change

Spare Change

2008
×
★½
Edit this entry  
23
Saucer Man

Saucer Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brazen

Brazen

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Edit this entry  
14
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★½
Edit this entry  
11
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Edit this entry  
08
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Earth

Earth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Edit this entry  
28
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
A Veteran's Christmas

A Veteran's Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Guided by Voices

Guided by Voices

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Green Ash

Green Ash

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
First Draft

First Draft

2017
×
★★
Edit this entry  
19
A Return

A Return

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
A California Christmas: City Lights

A California Christmas: City Lights

2021
×
Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
Edit this entry  
07
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Edit this entry  
05
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
Images Out of Season

Images Out of Season

2021
×
Read the review Edit this entry