mtb has logged 37 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
USB

USB

2018
×
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
La Cartographe

La Cartographe

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
19
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Warcraft

Warcraft

2016
×
Edit this entry  
15
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue

Blue

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
06
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
03
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Valley Of Wild Horses

In the Valley Of Wild Horses

2018
×
Edit this entry  
01
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
★★½
Edit this entry