Matthew L. Brady has logged 398 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ride Along

Ride Along

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taken 2

Taken 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Getaway

Getaway

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Epic

Epic

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry