Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mysterious Island

Mysterious Island

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Duel at Diablo

Duel at Diablo

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★
Edit this entry  
18
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★
Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry