Sort by

Matthew has logged 307 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Outlaw: Gangster VIP

Outlaw: Gangster VIP

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charge!

Charge!

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blind Justice

Blind Justice

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
55 Days at Peking

55 Days at Peking

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
That Kind of Woman

That Kind of Woman

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
Read the review Edit this entry