Sort by

Matthew has logged 22 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sammy Davis, Jr.: I've Gotta Be Me

Sammy Davis, Jr.: I've Gotta Be Me

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
Read the review Edit this entry