Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
½
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
19
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Octopus

The Octopus

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Love

Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Echo

Echo

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Free Solo

Free Solo

2018
×
Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
06
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Edit this entry  
25
Ghost Strata

Ghost Strata

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Remember Nothing

I Remember Nothing

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Blue Boy

Blue Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Breakwater

Breakwater

2019
×
★★★½
Edit this entry